Róża Czerniawska-Karcz
Szczecinianka, poetka, animatorka kultury, publicystka i redaktorka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Przez 35 lat pracowała jako nauczycielka w podstawówce, gimnazjum i liceum. W 2004 roku została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
W roku 2000 rozpoczęła działalność literacką w szczecińskim oddziale Związku Literatów Polskich. W latach 2011-2015 pełniła funkcję prezesa ZLP O.Szczecin. Organizatorka cyklu spotkań z pisarzami szczecińskimi i nie tylko „W PAŁACU literacko” w Pałacu Młodzieży-Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie (2010-2022). Współorganizatorka 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O wers Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej” (2010-2014). Redaktorka książek z serii:akcent wydawanych od 2012 do 2022. Ukazuje się w tej serii zarówno poezja, jak i proza poetów i prozaików nie tylko szczecińskich.
Jest autorką 14 książek, w tym 11 tomików poezji i 3 tomów prozy. Publikowała utwory literackie i eseje w periodykach, antologiach i almanachach.
Leszek Dembek
Poeta, animator kultury, autor szkiców (rozważań) o poezji. Z wykształcenia politolog, bibliotekarz; oficer rezerwy Wojska Polskiego. Przez wiele lat związany z wojskowym ruchem literackim. Od 2015 prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie. Organizator i pomysłodawca wielu szczecińskich cyklicznych form promocji literatury. Wydał zbiory wierszy: Z dumą białych werbli (1992), Za żelazną skórą jabłka (1997), Na krawędzi czasu (2001), revers dla e-lizy (2014) oraz prozę poetycką Aporia (2015) i Świat niezatrzymany (2021). Jest inicjatorem wierszy eksperymentalnych (polifonicznych) z udziałem czternastu autorów Polifonia Poezji (Szczecin 2015). Należy do prekursorów pisania wierszy konfiguracyjnych w interakcji ze sztuczną inteligencją (SI) – tym wierszom nadano nazwę POE(SI)A IT (Intelligent Technologies). Kreowanie nowatorskich utworów powstało w ramach Laboratorium Poezji II, którego jest twórcą oraz poetyckich manifestów. Jest redaktorem naczelnym rocznika „Pryzmat Literacki” (2020, 2021). W 2018 otrzymał nagrodę XVIII Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, przyznawaną poetom niestandardowym. Jego utwory były tłumaczone na języki: grecki, rosyjski, rumuński i angielski.
Aneta Gawriłow
Absolwentka filologii polskiej na UMK w Toruniu; od 1995 mieszka w Szczecinie, gdzie pracuje jako nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej; lubi wycieczki piesze i rowerowe, przebywanie na łonie natury, humor Monty Pythona i fotografię poświęconą detalom; wierzy, że w ludziach jest więcej dobra.
Dorobek literacki (wydawnictwo Autorskie Galerie Sztuki): wiersze w antologiach: liryków, lepiejów i innych form żartobliwych „Lepiej gdybać…” (2016r.); ekfraz „Ciemnorzeki” (2016 r.); „W stronę haiku 2” (2017 r.); siedmioksiąg „Świnek”, współautorstwo Marcin Niziurski, ilustracje Aneta Gawriłow – „Świnka co się zowie”, „Świnka jak się patrzy”, „Świnka na schwał”, „Świnka po same uszy”, „Krzynka świnek”, „Alfabet świnek”, „Album świnek” (2017–2020); „Haiku” (2020 r.); Almanach pokonkursowy VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” – wiersz „sanatorium”; wiersz „zbrodnia w afekcie” nagroda Prezesa szczecińskiego oddziału ZLP w V Turnieju Jednego Wiersza „Od Morza do Tatr” i „Od Odry do Renu”.
Damian Gralak
Urodzony w Barlinku, od dziecka związany ze Stargardem. Ukończył Instytut Historii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie.
Jego powołaniem jest praca z dziećmi i młodzieżą. Już w szkole średniej został instruktorem ZHP, prowadził drużyny harcerskie, obozy i kolonie. W życiu zawodowym poświęcił się edukacji, był nauczycielem historii i wieloletnim wychowawcą kilku pokoleń młodych stargardzian. Obecnie pełni funkcję dyrektora szkoły podstawowej w podstargardzkich Grzędzicach.
Jego działalność społeczna nie ogranicza się wyłącznie do harcerstwa. Jest również radnym Rady Miasta Stargard oraz przewodniczącym Rady Osiedla, na którym mieszka.
Poeta jest zapamiętałym podróżnikiem i fotografem. Uwielbia książki, poezję śpiewaną, sam pisze i komponuje piosenki, które prezentuje publicznie z gitarą w rękach. Kocha góry, szczególnie Bieszczady, które przewędrował z plecakiem wzdłuż i wszerz. Biega maratony i od 10 lat systematycznie morsuje. Jak sam mówi, jego poezja, przepełniona ciepłymi, pastelowymi kolorami, jest formą poetyckiego reportażu, za pomocą którego opisuje i recenzuje otaczającą go rzeczywistość, odszukując w niej baśniowe i mitologiczne elementy. Tworzy ze słów kolaże, które stają się lekko odrealnionymi komentarzami uczuć i odczuć.
Małgorzata Hrycaj
Szczecinianka, absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, logopeda. Sercem góralka, szczególnie związana z Kościeliskiem i z Tatrami. Kocha poezję, taniec i wędrówki po górach. Laureatka licznych konkursów literackich.
Autorka zbiorów poezji: „Pod baldachimem krwawnika” (2016), „Aponia w ogrodzie” (2018), „Cud oddychania” (2020). Publikowała wiersze w wielu antologiach, czasopismach oraz e-magazynach kulturalnych. Jej utwory były czytane w audycjach radiowych. Ostatnio realizuje swoje pasje, pisząc artykuły do czasopism, zdobywając dziennikarskie szlify.
Od 2021 r. członek Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie. Należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza; jest honorowym członkiem Janowskiego Klubu Literackiego.
Zbigniew Jahnz
Szczecinianin od urodzenia. Plastyk, parający się malarstwem sztalugowym, grafiką komputerową, ilustratorstwem, projektowaniem medali, odznak, plakatów i innych małych form grafiki użytkowej, fotografik. Były żołnierz zawodowy. Zwiadowca z wieloletnim stażem. Wychowawca młodzieży. Trener. Instruktor sztuki walki. Szkolił między innymi komandosów z 16. i 12. batalionu rozpoznawczego, harcerzy z drużyn obronnych, czy ostatnimi laty karateków z klubu karate „Bushikan” (trener pomocniczy) i panie w ramach kilkumiesięcznych kursów samoobrony. Współorganizator Mistrzostw Świata Dzieci i Młodzieży Karate WUKF (2014) i Pucharu Świata Karate WUKF (2020), które odbyły się w Szczecinie.
Członek ZLP Oddział w Szczecinie. Pisze, jak mówi, niemal od zawsze. Jego pierwsze próby literackie sięgają czasów licealnych. Uczestnik wielu konkursów literackich. Wielokrotnie wyróżniany. Od wielu lat należy do wojskowej Grupy Literackiej „In Aeternum” działającej przy Klubie 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Publikował swoje utwory w warszawskim czasopiśmie społeczno-kulturalnym „Własnym Głosem”, szczecińskim „eleWatorze”, polickim „Pegazie Poetyckim”, kolejnych wydaniach „Podolaka”, biuletynie informacyjnym Koła Żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich, którego jest członkiem i skarbnikiem, oraz w almanachach poetyckich: „Ikebana wiersza”, „Przestrzeń pod stopami”, „Spojrzenia”, „Czas”, „W blasku świec”. Wydał pięć tomików wierszy: „Klamra czasu” (2012), „Katharsis” (2014), „Zapętlenia” (2015), „Pomroki” (2016) i „Jestem” (2021). Fizjoterapeuta duszy i ciała swojej własnej żony, którą kilkukrotnie wyprowadzał z fizycznego niebytu do pełnej sprawności.
Janusz Kondratowicz (1940-2014)
Poeta polskiej piosenki, autor wielu piosenek, z czego prawie dwieście stało się przebojami i tworzy kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Autor wierszy. Absolwent polonistyki i studium dziennikarskiego na Uniwersytecie Warszawskim.
Za piosenki zdobywał nagrody na festiwalach w Tokio, Meksyku, Caracas, Rostocku, Sopocie i Opolu. Autor takich przebojów, jak Trzynastego, Tyle słońca w całym mieście, Zakochani są wśród nas, Powiedz stary gdzieś ty był, czy Papierowy księżyc. Jego teksty można było znaleźć w repertuarach takich wykonawców, jak między innymi Czerwone Gitary, Rezerwat, Halina Frąckowiak, Jacek Lech, Zdzisława Sośnicka, Helena Majdaniec, Anna Jantar, Krzysztof Klenczon, Urszula Sipińska, Katarzyna Sobczyk. Krzysztof Krawczyk, Irena Jarocka, Irena Santor.
Od czasu studiów publikował różne formy literackie – od wierszy przez satyry do reportażu. W 2015 roku już po śmierci Janusza Kondratowicza w serii:akcent nakładem Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie ukazał się tom wierszy „Koncert na deszcz i wiatr”.
Janusz Krzymiński
Poeta i prozaik, tłumacz, redaktor, scenarzysta i operator filmowy, bibliotekarz, nauczyciel, inspicjent autor audycji radiowych i telewizyjnych, prelegent Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Zadebiutował na antenie Polskiego Radia w Szczecinie w 1955 roku. Pierwsze wiersze ukazały się drukiem w tygodniku „Ziemia i Morze” w 1956. Razem z Józefem Bursewiczem, Andrzejem Dzierżanowskim i Ryszardem Grabowskim założył grupę poetycką „Metafora” (1955). Należy do Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie od 1961 oraz Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach od 2007 roku. Przez 30 lat był prelegentem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, gdzie popularyzował literaturę marynistyczną, krajową i zagraniczną. W jego dorobku znajdują się następujące tomy poezji: „Smak moreli” (1961) „List w butelce” (1985), „W palcach wiatru” (2012), i tom prozy poetyckiej „szczecińskie drobiazgi zupełne” (2014). W tym roku z okazji jego licznych jubileuszy w ramach Serii: WZNOWIENIA nakładem ZLP Oddział w Szczecinie ukazał się tom „Smak moreli & List w butelce”.
Publikował w almanachach i antologiach. Ponadto jego poezja, proza i przekłady ukazywały się w wielu czasopismach. Przekładał z języka angielskiego i niemieckiego: E. Hemingwaya, J. E. Masefielda, D. Mortona, N. Hollanda, J. Cocteau, A. Karasholi, T. Tanzmanna, A. Neidela, H. Jahn-Reinkego, W. Petriego, K. Lorenza, A. Klotscha, Ch. Baudelaire’a, O. Wilde’a, R. M. Rilkego.
Barbara Moraczewska- Jankowska
Urodzona w Myśliborzu, z zawodu farmaceutka z dyplomem Akademii Medycznej w Poznaniu.
Pisze od zawsze, publikuje jednak dopiero od czasu zakończenia pracy zawodowej, początkowo w „Pegazie Lubuskim” wydawanym w Gorzowie Wielkopolskim.
Od kilku lat jest związana ze Szczecińskim Oddziałem Związku Literatów Polskich.
Jej wiersze można znaleźć w almanachach pokonkursowych kilku edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę”, „Korytowskich Nocy Poetów” w Choszcznie oraz szczecińskiej antologii poezji i prozy „Przepływający świat słowa” z 2017 r.
W 2018 r. wydała pierwszy tomik poezji pt. „Do rozważenia” w serii Akcent ZLP Szczecin.
Poezja, literatura oraz malarstwo impresjonistyczne są jej pasją, a podróże i przyroda nieustanną inspiracją.
Rafał Podraza
Poeta, autor tekstów piosenek, dziennikarz muzyczny, animator kultury, autor książek o Kossakach, o polskiej piosence oraz polskich sportsmenkach, wiceprezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich w latach 2011-2015. W grudniu 2021 roku z rąk wiceprezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, Mieczysława Jureckiego otrzymał nagrodę za promocję polskiej piosenki.
Poetycko zadebiutował, mając niespełna 9 lat na łamach „Polskiej Miedzi”. W jego dorobku znajdują się następujące tomy poezji: „Życie przez palce mi ucieka”, „Moja intymność”, „Przemijanie…”, „Z Jasnorzewską w tle. Wiersze o miłości”, „bilans. 1987-2012”.
Jako autor tekstów piosenek współpracował między innymi z Marcinem Błądzińskim, a jednym z efektów wieloletniej współpracy jest płyta wydana w 2018 roku pt. „We śnie”. Pisał także dla: Kasi Wilk, Bogdana Trojanka, Waldemara Koconia. Jego utwory wygrywały ogólnopolskie i międzynarodowe dziecięce konkursy wokalne. Niektóre doczekały się także tłumaczeń na: język włoski, angielski, niemiecki i rosyjski.
Inicjator i organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar i konkursu wokalnego Zjazd Młodych Gwiazd, który od 2016 roku odbywa się w Szczecinie.
W jego dorobku znajdują się takie książki, jak między innymi: „Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec”, Wojciech Kossak, „Moich listów nie pal! Korespondencja Magdaleny Samozwaniec do rodziny i przyjaciół”. „Madzia i… Magdalena, czyli o Samozwaniec” (współautorką jest Róża Czerniawska-Karcz), „Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień”, „Mój Paryż. Śladami Heleny Majdaniec”, „Królowa twista. 20 wspomnień o Helenie Majdaniec”, „Rozmowy o Zmierzchu”, „Przegrane medale. Jak działacze niszczyli sportowców”, „Kłobukowska. Przerwany bieg”, „Wieczór nad rzeką zdarzeń. Janusz Kondratowicz w rozmowie z Rafałem Podrazą”, „Tekściarz”, Anna Jantar. Ikona z przypadku?”, „Szlagiery sentymentalne”, „13 historii ukrytych w piosenkach. Kondratowicz”, „Tango Notturno… z gramofonowej płyty” „13 historii ukrytych w piosenkach. Jarocka”.
Krystyna Rodzewicz
Szczecinianka. Inżynier budownictwa. Ukończyła studia magisterskie na Politechnice Szczecińskiej oraz francuskojęzyczne studia podyplomowe Zarządzania Systemami Przemysłowymi (dyplom Ecole Centrale Paris). Stypendystka programu Wspólnoty Europejskiej TEMPUS w Lyonie.
Publikowała wiersze, reportaże, wywiady i opowiadania w periodykach, m.in. „Morze i Ziemia”, „Kurier Szczeciński”, „Dialogi”, „Poezja dzisiaj”, oraz w wielu antologiach. Jest współredaktorką poradnika Diagnoza to nie wyrok (2013). Wydała tom wierszy Indeks Szczęścia (2015), tom prozy poetyckiej Na północ od Bieguna Północnego (2016), powieść Pytania z głębi (2017) oraz zbiory prozatorskie Europo… Europa! (2018)i Abordaże szczecińskie (2020).
Danuta Romana Słowik
Urodzona w Międzyzdrojach szczecinianka, poetka, prozatorka, animatorka kultury, malarka.
Autorka sześciu książek: „Tułacze losy” (2011 wyd. pierwsze), „Europa bez granic” (2011), „Złamać skrzydło motyla” (2017), „Rozmowa …z jednej nocy” (2017), „A Majka siedzi… opowieść – dziennik” (2018), „Historie… z życia wzięte” (2020).
Jej wiersze ukazały się także w: II antologii Wierszobrania – wyborze wierszy poetów na emigracji pt. „Żeglując w oceanie słów” (2011), Almanachu VI Korytowskiej Nocy Poetów (2017), Almanachu poetyckim II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” (2017), antologii poezji i prozy ZLP „Przepływający świat słowa” (2017), podręczniku do nauk przekładu literackiego dla studentów neofilologii pt. „Stilum Vertas” P. Sulikowskiego i E. Lesnera (2019).
Felietony i eseje znaleźć można w: „Dialogach”, „Samym Życiu”, dodatku kulturalnym do Kuriera Szczecińskiego „Cztery Strony”, „Pryzmacie Literackim” (1/2020 i 2/2021), „Wieściach Polickich” oraz na portalach internetowych: Wirtualna Kafejka Artystyczna Pol – Cafe.de, Horyzont.pl, Muzeum Emigracji.pl w Gdyni, Staedtepartner Stettin e.V. Steadtepartner Oborishte.
Jest laureatką Konkursu Literackiego org. przez Konsulat RP w Kolonii wraz z Wydziałem Slawistyki Uniwersytetu Kolońskiego w roku 2011 za opowiadanie „Karuzela”, a wiersz „Wena” znalazł się wśród wierszy wyróżnionych w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Józefa Bursewicza w 2017.
Od roku 1984 przebywała w Nadrenii – Palatynacie, a następnie w Macklemburgii Pomorze Przednie, jednak jest szczęśliwa, że po latach doczekała Europy bez granic, bowiem obojętnie pod jakim niebem – niemieckim czy ojczystym – wszędzie czuje się wolna i „u siebie w domu”.
Podróżuje z przyjemnością po Europie, a wrażenia z podróży opisuje w swoich wierszach, opowiadaniach czy felietonach. W wolnych chwilach maluje olejne obrazy, rysuje piórkiem i węglem.
Anna Słowińska
Szczecinianka. Laureatka regionalnych i ogólnopolskich konkursów literackich w prozie i poezji.
Autorka książek: „Od szarości do tęczy” (zbiór wierszy, 2007), „O czym mruczą koty” (opowiadania dla dzieci, 2008), „Brzydkie kaczątka” (political fiction, 2009), „W hurtowni czasu” (tomik poetycki, 2019). Reżyserka i autorka słuchowiska „Wersy z życia wzięte” (2012).
Od 2009 r. prezes Regionalnego Stowarzyszenia Literacko – Artystycznego w Policach. Organizatorka dziesięciu edycji konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży „O Prawo Jazdy na Pegazie” oraz Konkursu Literackiego im. K.I.Gałczyńskiego. Redaktor wielu książek członków Stowarzyszenia.
Matka Elżbiety i Joanny, żona Jacka, z którym od 25 lat prowadzi Centrum Finansowe Słowińscy i organizuje na terenie Polic bezpłatne seminaria „Parasol”.
Kocha sporty – tenis, jazdę na rowerze, snowboard, narciarstwo, windsurfing, próbowała kite’a i surfingu, uwielbia wraz z mężem pływać na katamaranach. Miłośniczka dalekich podróży, podczas których może zdjąć zegarek, a także zwierząt, w szczególności kotów i psów.
Magdalena Sowińska
Szczecinianka. Teolog. Poetka, pisarka, bajkopisarka (terapeutyczne bajki dla dzieci), autorka tekstów piosenek, rysowniczka, malarka. Pedagog specjalny (Rewalidacja i wspomaganie osób z autyzmem i zespołem Aspergera, Oligofrenopedagogika – edukacja i rewalidacja osób z niepełnosprawnością intelektualną), trenerka Treningu Umiejętności Społecznych, trenerka I stopnia zajęć Sensoplastyka®, technik organizacji reklamy, obecnie studiuje psychologię. Członek Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie.
Autorka czterech tomów poetyckich: „Krzyk światła” (2012), „Transuzja białej ciszy” (2015), „Unboxing serca” (2019), RETROspekcja (2021). Swoje wiersze publikowała m.in. w antologiach Oficyny Wydawniczej „MAK”: „Drzewo dobrej nadziei” (2001), „Dziękczynienia” (2002), „Pod niebem Arkadii” (2003), a także „W blasku świec” (Police 2014), w „Poezji Dzisiaj” nr 120(2016), Antologii ZLP „Przepływający świat słowa” (2017),
Jej wiersze były publikowane w: „Pegazie Lubuskim” (2013), „Dialogach” (2013) , „Pegazie Polickim”, „Rewirach” (2021); łumaczone na język niemiecki.
Laureatka II Przeglądu Literackich Impresji Filmowych, zorganizowanego w ramach IV Szczecińskiej Wiosny Poezji (2019).
Pasjonuje się wokalistyką, tworzeniem impresji filmowych, rękodziełem artystycznym i dekoracją wnętrz.
Janusz Władysław Szymański (1940–2016)
Poeta, prozaik, historyk, popularyzator wiedzy historycznej, a w szczególności regionalnej. Ukończył Studium Nauczycielskie w Szczecinie oraz historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W czasie wieloletniej pracy zawodowej był nauczycielem szkół podstawowych i średnich, wizytatorem Oświaty i Wychowania, a także instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Publikował dużo artykułów w prasie pedagogicznej, historycznej i religioznawczej.
Autor książek „Życie”, „Opowieści i legendy pomorskie”, „ Agwa, Siedem świętych kręgów”, „Dolina, Syberyjskie noce”, „Pomorzanie w historii, baśni i legendzie”, „Książęcy ród Gryfitów, Jaszko – rycerz księżnej Zofii, Szkwał”, „Diabelskie pomioty”, „Zwyczaje i obyczaje pogańskie zachowane w kulturze narodu”, „Z pepeszą w dłoni”, „Waldensi, Stokrotka i morze”.
Od roku 2008 należał do Związku Literatów Polskich, a w 2011 został członkiem szczecińskiego oddziału.